Tüm yayınlarımız DRM-siz ve ücretsizdir.


Di̇ji̇tal Oyun Ekosi̇stemi̇: Yaratıcı Endüstri̇ ve Emek

Di̇ji̇tal Oyun Ekosi̇stemi̇: Yaratıcı Endüstri̇ ve Emek - Cover

⇣ PDF  

Önsöz

...

Bir insan “iş”ine nasıl âşık olabilir? Sevdiği işi yapmayı para kazanmanın önüne neden koyar? Bu uğurda nelerden feragat eder? Fedakârlıklar, işine âşık olmak, kendini işe adamak nasıl günümüzdeki kadar arzulanır hale gelmiştir? Ve en önemlisi, bizlere, topluma nihayetinde ne yapar? Bu araştırma, tam olarak bu soruların peşinden gitmemle ortaya çıktı.

Fazlasıyla ve severek çalışmanın, kendini işe adamanın her zaman ödüllendirileceğine ilişkin popüler söylemin kusuru, işten ibaret olan benliklerimizde, her birinde artı-değer üretme yükümlülüğü hissettiğimiz nefesimizde, geriye baktığımızda çalışmaktan başka pek de bir şey yapmadığımızı gördüğümüz ve belki de aylaklığı hiç tadamadığımız ömrümüzde görülebilir.

...

Doktora tezi yazmanın, gözlemlerimin ve beklentimin aksine sancılı ve acılı bir deneyime dönüşmemesinde en başta, Prof. Dr. Mutlu Binark’ın büyük bir özveriyle bana yol göstermesinin önemli rolü var. Ayrıca desteklerini esirgeme-yerek araştırmayı mümkün kılan, bana vakit ayıran, benimle birlikte düşünen oyun geliştiricilere, işbirlikleri için ne kadar teşekkür etsem az. Aynı şekilde, araştırmaya katkı sağlayan tüm hocalarıma, varoluşsal krizlerime ilk müdahaleyi yapan dostlarıma ve koşulsuz sevgisine, desteğine bir ömür yaslandığım annem Prof. Dr. Selmin Şenol’a da minnettarım.

Serra Sezgin
Haziran 2020, Ankara

All content is licensed under Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License / Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International.