Tüm yayınlarımız DRM-siz ve ücretsizdir.


Mobil Medya, Teknoloji ve Toplumsal Cinsiyet

Mobil Medya, Teknoloji ve Toplumsal Cinsiyet - Cover

⇣ PDF  

Önsöz

Akıllı telefonların toplumsal cinsiyetlenmiş kullanım pratiklerini inceleyen bu çalışma, bir kadın, bir emekçi, bir anne ve bir araştırmacı olarak kendi kişisel hikayemi ve deneyimlerimi sorunsallaştırmamla birlikte başladı. Akıllı telefonla-rın ilk çıktığı yıllarda, dokunmatik bir ekranın çok kullanışsız ve korkutucu olacağı düşüncesiyle bu teknolojiye hiç ilgi duymamış, hatta uzun bir süre böylesi bir cihaza sahip olmak istememiştim. Ancak, tuşlu cep telefonumun bozulduğu 2012 yılında, (pek bir seçenek olmadığı için) akıllı bir telefon almak durumunda kaldım. Uzun bir düşünme süresi ve müzakere sonrası aldığım ilk akıllı telefonumu bir yerlere dokunacağım ve yanlış kişileri arayacağım korkusunu belirli bir süre elimde tutamadığımı hatırlıyorum.

Akıllı telefonuma alışmam biraz zor olsa da zamanla onunla yapabildiklerimin ne kadar sınırsız olduğunu fark etmeye başladım. Ancak benim için dönüm noktası anne olduğum ilk gün başladı. 2013 yılının ortalarında ilk oğlumu dünyaya getirdiğimde başka bir ülkede, herkesten uzak, eline aldığı bu küçük canlıya nasıl bakacağını bilmeyen tecrübesiz bir anneydim. O dönem yaşadığım endişe ve aylar süren uykusuz gecelerde akıllı telefonum artık tek arkadaşım olmuştu. Bu uzun gecelerde uyanık kalmak için sürekli telefonumdan bir şeyler izler/dinler, aklıma takılan soruların cevaplarını telefonum aracılığıyla arar ve oğlumun her anını yine telefonumla çekerdim. İşte o günlerde akıllı telefonumun gündelik hayatımın nasıl ayrılmaz bir parçası haline geldiğini net bir şekilde fark etmiştim. Çok geçmeden ülkeye dönüp çalışmaya başladığımda artık telefonu sadece sevdiklerimle bağlantıda kalmak ve annelik deneyimimin bir parçası olarak kullanmak yerine iş için de kullanmaya başlamıştım. Her ne kadar bu teknolojinin hayatımın her alanına dahil olması fikri beni zaman zaman rahatsız etse de onun varlığı hayatımı oldukça kolaylaştırıyordu. Böylesi ikilemlerle devam eden bir dönemde üzerimde çok emeği olan kıymetli hocam Prof. Dr. Mutlu Binark’ın Yeni Medya Sosyolojisi Dersi’ne katılmaya başlamıştım. Mutlu hocamın alana dair engin bilgisi, ders boyunca verdiği okumalar ve dersteki tartışmalar, gündelik hayatta her gün deneyimlediğimiz şeylerin, kuramsal bilgi ve pratiği bir araya getiren oldukça önemli çalışma alanları sunduğunu fark etmemi sağlamıştı. İşte elinizdeki bu çalışmanın temelleri de bu derste atıldı.

...

Yeliz Dede Özdemir
Ekim 2020

All content is licensed under Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License / Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International.